Uutiset

Siiri Harjula YritysNuori 2021 - Rauno Pöyrylle Yrityksen ”Talkoohanska”

25.8.2021 - Katja Backman

Siiri Harjula nimettiin Kausalan Yrityksen hiihtomajalla järjestetyssä jäsenillassa YritysNuoreksi 2021. Harjulan ansiot tiivistettyinä olivat pelaajaura lentopallon kaikissa ikäluokissa, nuorten valmentaminen usean vuoden ajalta, tuomarointi nuorten tyttöjen turnauksissa sekä tunnollinen talkootyö seuran muussa talkootoiminnassa. Näillä ansioilla Kausalan Yritys nosti toisen luokan lukiolaisen tämän arvokkaan tittelin saajaksi.

YritysNuoren 2021 Siiri Harjulan palkitsivat paikalla olleet aiemmat tittelin saaneet vas. Riikka Ahonen ja Anna Ikonen sekä oik. Siiri Karjalainen.

 

YritysNuoren ohessa Kausalan Yritys julkisti hiihtomajalla YritysVeteraanin eli Yrityksen ”Talkoohanskan -21”. Tämän arvonimen sai pitkäaikaisesta, tunnollisesta ja esimerkillisestä talkootyöstä Rauno Pöyry. - Yrkän talkoissa hankitaan varoja seuran nuorille eikä tämä ole yhden miehen juttu, vaan ison miesryhmän yhteinen tahtotila -, tiivisti Pöyry toivuttuaan yllättävästä huomionosoituksesta.

Yrityksen VetreäVeteraani, ”Talkoohanska 2021” Rauno Pöyryn palkitsivat Yrityksen kärkinaiset Kaisa Loikala vas. ja Anu Purho.

 

Jäsenillan täyteohjelma muodostui tuttuun tyyliin Yrityksen tikkamestaruuskilpailusta, frisbeegolfista sekä kahvi- ja makkaratarjoilusta. Tikkamestaruudet menivät tutuille nimille, kun naisten sarjan voitti Anne Linden ennen Siiri Karjalaista. Miesten ykköseksi heitti jälleen Ilkka Vauli ennen hopealle sijoittunutta Matti Simolaa. Frisbee-kisan naisten sarjan voitti Siiri Harjula ja miesten Jouko Laiho.

Erinomaisen sään vallitessa jäseniä ja/tai seuran kannattajia oli paikalla nelisenkymmentä, jotka selvästi nauttivat hiihtomajan piha-alueen tarjoilusta, hengestä ja yhdessäolosta.